Academy Bf109 Gustav 1/72

1 / 2 oldal 1, 2  Next

Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése Go down

Academy Bf109 Gustav 1/72

Témanyitás by gruby74 on Pént. Aug. 12 2016, 10:10

Na, akkor lássuk az Academy Messzerét. 

A makett a koreai cég második generációs makettjei közé tartozik. Őszintén szólva, nem ismerem az Academy történetét olyan jól, így ez egy szubjektív megállapítás - az én szempontomból második generáció. Gondolok itt arra, hogy voltak az első nálunk megjelent Academy makettek (pl. a P-40B Tomahawk vagy az F-104 - http://www.model-making.eu/products/item_name-194682.html , http://www.model-making.eu/products/item_name-106928.html ) viszonylag egyszerű kivitelezésben (minimalista kabinbelső, vastag, egybeöntött kabintető, fiktív panelvonalak, deformálódott műanyag - ja és a védjegynek számító ragasztós tubus a dobozban Laughing ), aztán jött az első "újjászületés", és érkezett a második generáció - valamikor a kilencvenes évek vége felé. Itt már komolyabb kabinbelsőkkel találkozhattunk (bár sokszor ez is nagyon fiktív volt - de legalább mutatós), maguk a makettek is sokkal részletgazdagabbak. Pl. P-40E vagy M/N, hogy tudjunk viszonyítani a korábbi P-40-eshez, vagy az A-37 Dragonfly, ami véleményem szerint sokkal szebb és részletgazdagabb volt, mint a Hasegawáé (mindkettőt volt szerencsém összerakni) - http://www.model-making.eu/catalog/Military-267431.html , http://www.model-making.eu/products/item_name-107323.html . Ami nekem tetszett az addig ismert Airfix, Italeri makettek után, hogy egész jó volt az illeszkedése ezeknek a maketteknek. Aztán az újabb korszakváltás után jöttek a már nagyon komoly "harmadik generációs" makettek: az F-8 Crusader család, az F/A-18 család és így tovább - http://www.model-making.eu/products/item_name-194678.html , http://www.model-making.eu/products/F-A-18C-HORNET-1158127.html. Részletgazdag kabin, sok(!) apró részlet, fegyvervariáció...

Na, de nézzük a lényeget. Az Academy Messzere tehát viszonylag részletezett kabinnal (feljavítható!), jól illeszkedő alkatrészekkel rendelkezik. A Gusztáv több változatát is dobozolták (G-6 és G-14), ami azt jelenti, hogy az alkatrészek csereszabatosak legyenek - ezért például a törzs vége a függőleges vezérsíkkal különálló darab, és tapasztalatom szerint egy picit nehéz passzítani a két darabból összeragasztott farokrészt a szintén két darabból összeragasztott törzshöz: lett egy kis lépcső, amit elég nehéz volt szintbe csiszolni (Megoldás: a következő Messzernél úgy csináltam, hogy az útmutató javaslata ellenére először a farokrészt ragasztottam a törzsrészhez és ezután raktam össze a két, immár teljes törzsfelet). Akkoriban még nem voltak olyan bőkezűek a makettgyártók, sajnos csak a konkrét változathoz tartozó alkatrészek vannak a dobozban: keretes kabintető és alacsony függőleges a G-6 dobozában, Erla/Galland tető és magasított függőleges a G-14 dobozában. Magasított futószárú hátsó kerék viszont egyikben sincs - ezért jó, ha megvan az Amodel készlete (vagy a Hobbyboss, de erről később) a sok tartalék kütyüvel. Egyetlen kivétel a "motorháztető", abból kétfélét adnak. Először nem tudtam, mire jó, de alaposabb utánajárás után rájöttem, hogy komoly különbségek vannak a motortető panelosztásában a korai és későbbi Gusztávoknál. Van kétféle "tök" (törzs alatti póttartály), szárny alatti gépágyúgondola, külön fejpáncél (a G-14-hez átlátszó is), külön dudor a trópusi változatokhoz (az orr jobb oldalára). Szóval adva van minden, hogy egy kis munkával jó makettet készíthessünk. 

Egy "nagy hibáját" sokszor felróják az Academy makettnek: elcseszték a vízszintes vezérsík alakját (ha minden igaz, túl szögletes lett), de melyik makettezőnek (igazinak!!! nem fórumos "megmondomatutit" félének Suspect) okoz gondot ennek a szörnyű hibának a kiköszörülése (még nem is kell hozzá köszörű, elég egy körömreszelő Laughing)
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Hozzászólások száma : 414
Csatlakozás dátuma : 2014. Jun. 17.
Kor : 43

Vissza az elejére Go down

Re: Academy Bf109 Gustav 1/72

Témanyitás by gruby74 on Pént. Aug. 12 2016, 10:16

Jöjjenek a képek. Sajnos nem stúdióban készültek, ezért nem a legjobbak, de igyekeztem a fontosabb részleteket kiemelni. Finomabb képeket a keretekről és az útmutatóról találtok itt (G-6): http://www.model-making.eu/products/item_name-107351.html, és itt (G-14): http://www.model-making.eu/products/item_name-107277.html.

A keretek:
--- na, akkor ezt megpróbálom később - már megint azt írja ki, hogy nem szereti az IP címemet és nem enged feltölteni. Pedig a múltkor elég sok képet fel tudtam tenni az Amodel Messzerhez  Crying or Very sad
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by bbalázs on Pént. Aug. 12 2016, 10:21

Ismerős készlet!
Mind a G6, mind a G14 itt lapul a fiókomban, várva a feltámadást! Smile
Amúgy ha jól emlékszem, a kései, magas függőleges egy kicsit kisebb a kelleténél, de majd ránézek!

BB

Fáj a földnek és fáj a napnak s a mindenségnek fáj dalom, de aki nem volt még magyar, nem tudja, mi a fájdalom!
bbalázs
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Hozzászólások száma : 2586
Csatlakozás dátuma : 2014. Nov. 23.
Kor : 42

Témanyitás by gruby74 on Pént. Aug. 12 2016, 10:38

A függőleges méretét nem ellenőriztem. Amelyiket eddig megépítettem, abból hagyományos függőlegest "varázsoltam", mert vegyes gép lett belőle Erla kabinnal és hagyományos farokrésszel: a W.1+44-es (valahol egy ecsetes festéses topikban már tettem fel róla képet, talán - de majd egyszer felrakom az egészet a kész gépek közé).
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by gruby74 on Pént. Aug. 12 2016, 10:39

gruby74 írta:Jöjjenek a képek. Sajnos nem stúdióban készültek, ezért nem a legjobbak, de igyekeztem a fontosabb részleteket kiemelni. Finomabb képeket a keretekről és az útmutatóról találtok itt (G-6): http://www.model-making.eu/products/item_name-107351.html, és itt (G-14): http://www.model-making.eu/products/item_name-107277.html.

A keretek:
--- na, akkor ezt megpróbálom később - már megint azt írja ki, hogy nem szereti az IP címemet és nem enged feltölteni. Pedig a múltkor elég sok képet fel tudtam tenni az Amodel Messzerhez  Crying or Very sad

"This IP address has been banned for violating
our Terms of Use"
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by bbalázs on Pént. Aug. 12 2016, 13:05

Ezt a tinypic írja?

BB

Fáj a földnek és fáj a napnak s a mindenségnek fáj dalom, de aki nem volt még magyar, nem tudja, mi a fájdalom!
bbalázs
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Témanyitás by gruby74 on Pént. Aug. 12 2016, 19:09

Igen... Sad
Az itthoni gépemen ez ment az elejétől kezdve. De érdekes módon, amikor az Amodel Messzerről írtam, akkor simán, zokszó nélkül feltöltötte az összes képet.
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by bbalázs on Pént. Aug. 12 2016, 21:09

Akkor valahogy ki kell kerülni!
Keresni kellene valami másik képfeltöltő oldalt és onnan kellene belinkelni a képeket.
Egyenlőre esetleg annyit tudok segíteni, hogyha átküldöd emilben a képeidet, azt feltöltöm ide a topikba.

BB

bbalázs
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Témanyitás by cpt767 on Pént. Aug. 12 2016, 21:15

Sok, vagy nagy méretű kép elküldésénél én a mammutmail.hu használom. 5 napig tárolja a képeket.
cpt767
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Hozzászólások száma : 403
Csatlakozás dátuma : 2015. Feb. 23.
Kor : 68

Témanyitás by gruby74 on Pént. Aug. 12 2016, 22:38

bbalázs írta:Akkor valahogy ki kell kerülni!
Keresni kellene valami másik képfeltöltő oldalt és onnan kellene belinkelni a képeket.
Egyenlőre esetleg annyit tudok segíteni, hogyha átküldöd emilben a képeidet, azt feltöltöm ide a topikba.
Az lesz. Van photobucket hozzáférésem, töltöttem is már fel onnan, de így az még több idő Sad De rajta leszek Laughing
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by gruby74 on Szer. Aug. 24 2016, 10:50

Elnézést, hogy ilyen hosszúra sikerült, de volt egy rövid kis nyaralás, és nem voltam gépközelben. Megpróbálom pótolni a hiányosságokat a képek terén. Szóval jöjjenek először a keretek:

-kétfajta póttartály, "tömör" fejpáncél a kabinba (a G-14-eshez adnak átlátszót is), a nagyobb kerék miatt szükséges dudor a szárny felső részén (a futóműakna ideeső része lapos, a dudor alatt egy kis kézimunkával kialakítható a mélyedés), a levegőbeszívó két darabból áll, így a ragasztással imitálható a hegesztés az eredetin. A szárny tövében lévő mozgó felületeket szépen lehet (kivágás után) pozicionálni. A műszerfal dombornyomásos, szárazecseteléssel még a mutatók is kiemelhetőek.

- orr-részre való dudorok külön (tehát elhagyásukkal és egy-két lemez újrakarcolással korábbi G változatok is készíthetőek), van a jobb oldalra való speciális dudor is (azt hiszem ez a trópusi szűrős változatokon kellett /????/), póttartály felfüggesztője (helyesen elcsúsztatva), szárny alatti gépágyúk, masszív, jól pozicionálható főfutók (az Italerinél ez egy rémálom! - vékony, nehéz beállítani...) Ja, és a vízszintes vezérsíkok, az alakhibával...

- az alacsony farokrész (a G-14-eshez a magasított farokrészt adják), a kétfajta motordekli felső rész (az egyik a korábbi változathoz való /G-4-eshez, 2-eshez is jó/ lemezosztással)

- a kabintető elég vastag, csukott állapotban szépen zár, és úgy nem feltűnő a vastagság. Ráadásul a "dombornyomásnak" köszönhetően jól festhető. A G-14-eshez csak az Erla tetőt adják, Galland fejpáncéllal.
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by gruby74 on Szer. Aug. 24 2016, 11:13

Közelebbi képek a részletekről:

Ezzel kellett volna kezdeni:)
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by coowell on Szer. Aug. 24 2016, 21:12

Köszi a fotókat!
Képek alapján annyira nem rossz ez a készlet. Ami feltűnt, az a futómű aknában a könnyítések hiánya.
"a jobb oldalra való speciális dudor"---ez nem a G14-en volt??? (Nem tudom, csak kérdezem!!)
coowell
HAD Vezérkari Tag
HAD Vezérkari Tag

Hozzászólások száma : 913
Csatlakozás dátuma : 2015. Jan. 17.

Témanyitás by gruby74 on Szer. Aug. 24 2016, 21:36

coowell írta:Köszi a fotókat!
Képek alapján annyira nem rossz ez a készlet. Ami feltűnt, az a futómű aknában a könnyítések hiánya.
"a jobb oldalra való speciális dudor"---ez nem a G14-en volt??? (Nem tudom, csak kérdezem!!)

Valóban nem rossz, én sosem értettem azokat, akik ezt-meg-azt megtalálták benne. A tökéletes makett ritka, mindegyiken dolgozni kell. Ez alól ez sem kivétel. De a műanyag minősége jó, a panelvonalak finoman vésettek, a részletezéshez minden adott... Nekem bejött.

A futóműakna könnyítés valóban nincs, és pótolni is borzasztóan macerás (én az egyiknél próbáltam, aztán a következőnél inkább hagytam). A "féregnyúlványos dudor" tudomásom szerint a trópusi szűrős változatokon volt, de való igaz, hogy a G-14-eseken (talán) állandósult, de ennek utána kell néznem (mostanában nem építek Messzert, és kiestem a témából), de biztos van, aki fejből is tudja.
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by bbalázs on Csüt. Aug. 25 2016, 17:52

Köszi a képeket!
Ami a jobb oldali kis dudort illeti, én is úgy tudom, hogy az a G14-esekre volt jellemző, és az olajpumpa burkolata volt, tehát semmi köze a trópusi változathoz!
Ha erre jár a Fülöp Sanyi, ő majd biztosat tud mondani ezügyben (is)! Smile

Mint már említettem, a G14 verzióban teljesen rossz a függőleges vezérsík és az oldalkormány alakja és mérete!
Jóval magasabbnak kellene lennie, és meredekebbnek a belépőélének!
Készítettem két képet, amin egymásra rakva látszik a két alkatrész.
Alig van különbség köztük...

BB

bbalázs
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Témanyitás by Experte on Csüt. Aug. 25 2016, 22:09

Sziasztok!

A jobb oldali kis dudor eredetileg a túlnyomásos G-5-höz készült buborék-mentesítő berendezés burkolata volt.
Később ugyanilyen kis dudorral épültek az Erla G-6-ok, majd a regensburgi G-14-ek.
Kis dudoros G-14 szériák:
-460000-
-780000-786000

Ugyanakkor a WNF G-14-ein nem volt kis dudor.

Üdv és Horrido!
Experte
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Hozzászólások száma : 221
Csatlakozás dátuma : 2015. Jan. 06.
Kor : 51

http://www.pumamakett.hu

Témanyitás by bbalázs on Pént. Aug. 26 2016, 10:22

Így a pontos!
Köszi szépen! Smile

BB

bbalázs
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Témanyitás by gruby74 on Pént. Aug. 26 2016, 16:05

Experte írta:Sziasztok!

A jobb oldali kis dudor eredetileg a túlnyomásos G-5-höz készült buborék-mentesítő berendezés burkolata volt.
Később ugyanilyen kis dudorral épültek az Erla G-6-ok, majd a regensburgi G-14-ek.
Kis dudoros G-14 szériák:
-460000-
-780000-786000

Ugyanakkor a WNF G-14-ein nem volt kis dudor.

Üdv és Horrido!
Köszönjük szépen a felvilágosítást! Így már tényleg tiszta a kép. 
Félrevezetni nem akartam senkit, én is valahol olvastam a sok ezernyi papíralapú és internetes messzer-anyag közt, amin az elmúlt jó néhány évben végigszaladt a szemem. Sajnos nem találtam meg az itthoni anyagaim között, pedig már két napja keresem. De mindegy is, mert a lényeg elhangzott: nem csak a G-6-okon volt, és a G-14-eken sem mindegyiken.
Ezzel kapcsolatos kérdésként akkor felmerül, hogy a magyar G-14-eken nem is volt? Mert ugye mi a bécsújhelyi gyárból (WNF) kaptuk a gépeinket? Esetleg lehetett olyan is, hogy más forrásból került hozzánk?
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by Experte on Szomb. Aug. 27 2016, 15:23

Sziasztok!

Nem csak WNF-gépeink voltak.

A WNF-szériák:

510800-511000
511000-512000
512000-512700

Üdv és Horrido!
Experte
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Témanyitás by gruby74 on Szomb. Aug. 27 2016, 19:50

Nagyon köszönöm! 
Még egy kérdés lehet? A pirosra festett főfutószárról (ami ha jól tudom, ugye a magas oktánszámú üzemanyagra figyelmeztetett?) mit kell tudni? Mindkét futószár piros volt, vagy csak az egyik? Milyen alváltozatoknál fordult elő?
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by coowell on Szomb. Aug. 27 2016, 22:00

Én úgy tudom,h a metanollal/MW 50-en felszerelt gépeket jelöltek meg így.
coowell
HAD Vezérkari Tag
HAD Vezérkari Tag

Témanyitás by Experte on Vas. Aug. 28 2016, 12:27

Sziasztok!

A piros futószár nem az MW 50-et jelölte (akkor piros futóval repkedett volna szinte az összes 109 '44 őszétől).

A piros futószár (és keréktárcsa) valóban a magasabb oktánszámú üzemanyag-igényre figyelmeztetett. Mindkét futószárat festették. A keréktárcsánál előfordult, hogy csak a külső, látható részt.
A magasabb oktánszámra való figyelmeztetés különösen ott volt fontos, ahol a Gruppe-n belül vegyes gépállomány volt.
A piros futószár a G-6/AS-en jelenik meg. (Nem tartom kizártnak, hogy már a G-5/AS-en is, de az igen kis széria volt, és az általam ismert fotókon nem piros a futószár.)
Fontos hangsúlyozni, hogy nem minden G-6/AS futószára piros, ezért okvetlenül keressünk az eredeti gépről fotót.
A következő széria, amin -kis számban- előfordul, az a G-14/AS.

Olvastam olyan elemzést is, ahol néhány Erla G-10-en részben, vagy egészben piros futószárat jelölnek. Az én véleményem az, hogy FF-fotókról, orthochromatikus film használata esetén nem lehet megállapítani, hogy a futószár 66 vagy piros. (A háború végén a 109-en előfordul 02, 76, 66 futószár -valószínűleg natúrfém is, és talán az a szürke alapozó is, amit egyes Dora-k futószáránál használtak; néha az elemek is más-más színűek.)
Erla-knál a magam részéről a 66-ot valószínűsíteném.

Üdv és Horrido!
Experte
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Témanyitás by coowell on Vas. Aug. 28 2016, 15:25

Meglehet,h valamelyik "szak író" könyvéből szedtem az infót.
Köszi a helyre igazítást!
Lassan elkezdem kimásolni a hozzá szólásaidat. Wink
Olyan infókat tartalmaz, amiket később is tudok hasznosítani.
coowell
HAD Vezérkari Tag
HAD Vezérkari Tag

Témanyitás by gruby74 on Hétf. Aug. 29 2016, 11:44

Köszönöm a tájékoztatást. "Sima" (nem AS) G-14-nél fordulhatott elő, vagy a magas oktánszámú üzemanyag csak az AS változatokba szerelt motorokhoz kellett?
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by Experte on Kedd Aug. 30 2016, 09:47

Szia!

Véleményem szerint sima G-14-en nem volt. (Tudom, létezik ilyen grafika magyar "szakírók" magasröptű publikációiban, de azokat nyugodtan felejtheted...)

Üdv!
Experte
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Témanyitás by Sponsored content

Sponsored content