Zvezda Bf109 Friedrich 1/72

Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése Go down

Zvezda Bf109 Friedrich 1/72

Témanyitás by gruby74 on Pént. Szept. 16 2016, 14:32

Sziasztok!
Nézzünk egy újabb Messzert. A Zvezdától mostanában megszokott masszív doboz egy F-2 alváltozatú Messzert tartalmaz. A gyártó nem árul zsákbamacskát, már a dobozról kiderül, hogy ez egy összepattintós makett (szó szerint, ragasztó nélkül is összeáll). Ez azonban ne rémisszen meg senkit, nagy lehetőségek vannak a makettben! Nem vagyok "szegecsszámláló", nem szoktam leállni tolómércével méregetni a maketteket - tehát ennek fényében mondom, hogy szembeszökő hibák nem látszanak a maketten, úgy tűnik, sikerült megoldaniuk az összepattintós dolgot anélkül, hogy fel kellett volna áldozni bármit is ennek érdekében. Nagyon finom vésett panelvonalak vannak, szép a kabinbelső is (nyilván itt érződik egy kicsit az összepattintós jelleg, de még így is részletgazdagabb, mint sok neves makett terméke), jól használható (csukott állapotban) a kabintető... Szóval dobozból kivéve kellemes benyomást kelt. És mivel összapattintós, a szárazpróba után sem megy el az ember kedve a makettezéstől (mint pl. az Amodel esetében).

Nézzük az összerakási útmutatót. Ez egy egyetlen darabból álló lap, tehát sok fát nem kellett kivágni az Amazonas mentén miatta Laughing , viszont nagyon precízen megvan rajta minden, ami kell. Egyedül a festési útmutatónál érzem azt, hogy ott nem kellett volna spórolni, de aki amúgy is úgy makettezik, hogy alaposan utánanéz a dolgoknak, annak nem lesz ezzel baja. Főleg akkor, ha úgyis magyar gépet csinál (bár akkor egy-két dolgot kell rajta igazítani, hogy F-2-ről F-4 változatra hozzuk fel - de ezt majd a szakértők elmondják, ha szépen megkérjük őket).

gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Hozzászólások száma : 414
Csatlakozás dátuma : 2014. Jun. 17.
Kor : 43

Vissza az elejére Go down

Re: Zvezda Bf109 Friedrich 1/72

Témanyitás by gruby74 on Pént. Szept. 16 2016, 14:37

Na, nézzük a kereteket.
Két nagyobb kereten helyezkednek el az alkatrészek - csak annyi, amennyi kell: itt nem lesz tartalék. Illetve a műszerfalból kettőt adnak: egy dombornyomottat és egy matricásat. El is tehetjük az egyiket, mert a HobbyBoss Messzerhez jól jöhet Laughing

gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by gruby74 on Pént. Szept. 16 2016, 15:04

Egy kicsit közelebbről vessünk egy pillantást a részletekre.

A szárny egy darabból áll. Ez lehet jó is (masszívabb, nem kell állítgatni stb.), de lehet, hogy valakinek nem tetszik. Látható, hogy a felső részen hiányoznak a panelvonalak. Megoldható. Valami külföldi fórumon olvastam, hogy ez pont jó, mert nem kell tömíteni az F-2-re jellemző panelelosztást, ha F-4-est akarsz építen. ???? Nem tudom, ennek még nem néztem utána.

A szárny/törzs közös alsó része a futóműaknákkal külön darab, és ez már tele van részletes panelvonalakkal, szegecsekkel.

A törzs részletei:

Láthatóan lesz itt is munka, ha precízek akarunk lenni, de nem veszélyes.

A műszerfal(ak), a vízszintes vezérsíkok, a szárny alatti hűtők különálló (=pozicionálható) részei:

A 3 darabból álló pilóta, légcsavar, futómű (jó masszív, ez elbírja a makettet, nem úgy mint az Italerié). Van külön, csukott állapotú futómű is.

gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by gruby74 on Pént. Szept. 16 2016, 15:06

Még néhány mazsola a végére.

gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by gruby74 on Pént. Szept. 16 2016, 15:08

Összességében (bár még össze nem raktam, de szárazpróbák ilyesmi megvoltak) elmondhatom, hogy egy nagyon jó kis készlet, szép makettet lehet kihozni belőle. Ráadásul az ára sincs annyira elszállva... Én csak ajánlani tudom.
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by coowell on Pént. Szept. 16 2016, 15:33

Érdekes, mert nem mondtam volna meg róla,h pattintós készlet.

"mert nem kell tömíteni az F-2-re jellemző panelelosztást, ha F-4-est akarsz építsen"

Mintha a korai F2 széria felső szárnyain nem lettek volna lemezosztások?!
coowell
HAD Vezérkari Tag
HAD Vezérkari Tag

Hozzászólások száma : 913
Csatlakozás dátuma : 2015. Jan. 17.

Témanyitás by gruby74 on Pént. Szept. 16 2016, 17:57

coowell írta:Mintha a korai F2 széria felső szárnyain nem lettek volna lemezosztások?!

Nem találom az említett fórumot, de a lényege az volt a hozzászólásnak, hogy senki se bánkódjon amiért Zvezdáék lehagyták a panelvonalakat, mert így legalább -ha már úgyis karcolni kell- annak a változatnak a lemezosztását karcolhatod, amelyikre szükséged van  Very Happy
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by gruby74 on Pént. Szept. 16 2016, 18:18

Na, gyors utánaolvasás, és... több helyen is azt írják, hogy a korai F-2 változatokon valóban nem volt panelosztás.
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by bbalázs on Pént. Szept. 16 2016, 19:51

Nem rossz makett!
Nekem egyedül az vette el a kedvem, hogy a szárny alján - pont a szegecses részen - akkora beszívódások voltak, hogy a javításuk eltüntette volna a finom részleteket.
Valahol írtam is annakidején a készletről egy kis szösszenetet.
Ha megtalálom, bemásolom majd ide is!

BB

Fáj a földnek és fáj a napnak s a mindenségnek fáj dalom, de aki nem volt még magyar, nem tudja, mi a fájdalom!
bbalázs
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Hozzászólások száma : 2586
Csatlakozás dátuma : 2014. Nov. 23.
Kor : 42

Témanyitás by gruby74 on Pént. Szept. 16 2016, 20:01

bbalázs írta:Nekem egyedül az vette el a kedvem, hogy a szárny alján - pont a szegecses részen - akkora beszívódások voltak, hogy a javításuk eltüntette volna a finom részleteket.

Na, akkor ez lutri! Mert nekem két készlet is van, és még egyiken sem láttam. De majd mindjárt ellenőrzöm.
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by bbalázs on Szomb. Szept. 17 2016, 10:34

Akkor lehet, hogy csak én fogtam ki egy hibás darabot!
Amúgy megkerestem a 2012-es hozzászólásomat.

"Látszik, hogy nagy gondot fordítottak a felületre, szép vésett panelvonalak, szerelőnyílások, néhány helyen szép szegecs imitáció.
Ennek ellenére simán lehagyták a kipufogók alól a lenyíló alsó burkolólemezt jelölő panelvonalakat.
Pedig a zsanérjait megcsinálták, ott vannak a semmi közepén! Ugyanez igaz a szélvédő előtti részre is. Zsanér a semmi közepén! :'(
No meg a kis dudor a kompresszor szívótorka felett? Eddig ilyet Messer-en még nem láttam. Szimmetrikusan megvan a másik felén is.
Tényleg volt ilyen? A szárnytőben a kabin közepe táján is van mindkét oldalon egy-egy kis kinövés, eddig képeken ezek nem tűntek fel.
Tudom nem nagy dolog ezeket javítani/korrigálni, de mégis bosszantó...
  Amire viszont mindenképpen fel szeretném hívni a leendő készlettulajdonosok figyelmét, az a szárnyakon lévő brutális beszívódások!  :-[
A gyártó sajnos csak kb a feléig adja külön a szárny alsó és felső felét, attól kifelé egy darab. 
Itt még elég vastag az anyag, ami a sztirol kihűlésekor kellemesen összezsugorodott.
Súroló fényben, vagy az ujjunkat végighúzva rajta megtapasztalhatjuk ezt az egyenetlenséget.
A szárny felső felén ez könnyen javítható, mert nincs rajt - egy kivételével - egyetlen panelvonal sem,
de alul már csak a szépen kivitelezett szerelőnyílások, panelek, szegecsek rovására lehet a hibát orvosolni! ???
Én sajnos fele ilyen minőségben sem tudnám ezeket a szép részleteket pótolni."

BB

Fáj a földnek és fáj a napnak s a mindenségnek fáj dalom, de aki nem volt még magyar, nem tudja, mi a fájdalom!
bbalázs
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Témanyitás by Experte on Csüt. Szept. 22 2016, 11:10

Sziasztok!

Az F-2 és F-4 szárny-panelvonalaival kapcsolatban szeretném a következőket megjegyezni:
Az F-4 fotóin általában látszanak a panelvonalak.
Az F-2-nél is kizárt, hogy 1 db lemezből állt volna a teljes felső borítás, de az valószínű, hogy itt tömítőt használtak.

Üdv!
Experte
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Hozzászólások száma : 221
Csatlakozás dátuma : 2015. Jan. 06.
Kor : 51

http://www.pumamakett.hu

Témanyitás by bbalázs on Csüt. Szept. 22 2016, 12:44

Köszönjük a pontosítást, Sanyi! Smile

BB

bbalázs
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Témanyitás by gruby74 on Csüt. Szept. 22 2016, 16:29

Köszönjük!
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by Experte on Csüt. Szept. 22 2016, 18:15

Szívesen!

Csak egy érdekesség: a Luftwaffe im Focus Special No 3 -Bf 109 im Einsatz Teil 1, 13. és 14. oldalán publikáltak kettő fotót Lt. Horst Buddenhagen (5./JG 3) "fekete 7" jelzésű Bf 109 F-2 gépéről.
A második képen éppen a gép szárnyát tömítőzik...

Egyébként a panelek eltüntetése nem is annyira ritka a 109-en. A rekordgépeken természetes, de az A széria és a legelső B-k törzsén sem látni a paneleket -a motortéren és a szárnyon igen.
Günter Lützow végigtömített Emiljéről szintén a LiF publikált fotót.
A háború végéről is van olyan felvétel, ahol a lecsupaszított, "újrahasznosításra" váró géptörzseket jól láthatóan tömítették.

Üdv!
Experte
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Témanyitás by coowell on Csüt. Szept. 22 2016, 20:02

Lehet tudni,h miért? Mit szerettek volna elérni a tömítéssel?
coowell
HAD Vezérkari Tag
HAD Vezérkari Tag

Témanyitás by Experte on Csüt. Szept. 22 2016, 20:51

Szia!

Ez nagyon egyszerű: simább felület=nagyobb sebesség.
Viszont nagyon munka- és időigényes feladat.

De a háború végén a Me 262-ket pl. nagyon prózai okból tömítették: olyan alacsony volt az összeszerelés színvonala, hogy így tudták csak eldolgozni a lemezszegélyeket. Néhol akkora volt a hézag (zömmel a külön gyártott orrnál és a faroknál), hogy a tömítés helyett ragasztószalagot használtak.

Üdv
Experte
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Témanyitás by gruby74 on Csüt. Szept. 22 2016, 22:43

A tömítést első alkalommal nyilván az elején megejtették, és utána jött rá a festék (?)
 De tábori körülmények között való tömítésnél hogy alakultak a színek? Nyilván nem festették újra az egész gépet. Ráfestettek a tömítésre? És ekkor lehetett egy frissebb/elütő szín a tömített panelvonalak mentén? Vagy maradt a natúr tömítőanyag? (Az milyen színű?) Bocs ha balga kérdéseket teszek fel, de eddig még nem tűnt fel nekem ez a tömítős dolog, és hirtelen nagyon érdekesnek találom. bounce
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by gruby74 on Csüt. Szept. 22 2016, 22:51

Apropó ragasztószalag... akkor egyes G Messzerek szárnyának végén is ragasztószalag van, hasonló célból? (A repülés irányával párhuzamosan, kb ott, ahol a szárnyvég görbülete kezdődik.)
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by Experte on Pént. Szept. 23 2016, 10:03

Szia!

Kezdem a szárnyvégnél:

Igen, a Bf 109 F-től fölfelé gyakran (de közel sem minden esetben) megjelenik a szalag a törővég-szárny panel letakarására. Amikor "gyárilag" kerül fel, akkor kamuflázst visel, későbbi applikációnál (pl. sérülés utáni törővég-csere, stb.) általában elüt attól. (Színe -nem teljesen igazoltan- törtfehér/ halványszürke, a használattal gyorsan amortizálódik.

A tábori körülmények közötti tömítésről kevés fotót publikáltak eddig. Mint mondtam munka- és időigényes volt, ezért a legfeljebb a háború első időszakában volt rá idő és energia.
Később -ha kellett egy kis plusz sebesség- általában megelégedtek a gép polírozásával, vagy -igen ritkán- a festék teljes lecsiszolásával. (Fotóval dokumentálva 1 ilyen gépet ismerek, leírásból -és a későbbi fotói alapján (a kopások elhelyezkedése és mérete)- még egyről tudok, de biztosan volt még több is az NJG alakulatoknál.
A Lützow-gép -melynek minden részét tömítették- úgy néz ki a "pasztázástól", mint egy műszaki rajz, és nem hiszem, hogy utána átfestették volna.
A Buddenhagen gépnél az egyik fotón pasztáznak, a másikon ennek nem látszik nyoma.
A készítés sorrendjét nem ismerem, tehát lehet, hogy utólag átfestették a szárnyat.

A tömítőpaszta semleges középszürke színű ( Me 262 eredeti színes filmről, fotókról, és a megmaradt "fekete X"-ről tudjuk).

Üdv.
Experte
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Témanyitás by coowell on Pént. Szept. 23 2016, 20:47

Köszönöm a választ!

Erről semmit nem tudtam, eddig.
coowell
HAD Vezérkari Tag
HAD Vezérkari Tag

Témanyitás by gruby74 on Pént. Szept. 23 2016, 21:28

Köszönjük a kimerítő és alapos válaszokat!
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by Sponsored content

Sponsored content

Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése Vissza az elejére