Italeri F-4 Phantom Aces 1/72

Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése Go down

Italeri F-4 Phantom Aces 1/72

Témanyitás by gruby74 on Kedd Márc. 28 2017, 14:36

Sziasztok!

Az F-4 Phantom nálam mindig is sláger volt (van és lesz). A gyerekkoromban összerakott karácsonyi keletnémet és szovjet maketteket leszámítva, az első makettem egy Italeri Phantom (F-4F/G) volt. Amikor az Italeri honlapján először megláttam, hogy kiadják ezt a makettet, már eléggé benne voltam a vietnami Phantom témában (készült már a Monogram Phantomja, és gyűjtöttem hozzá az anyagot), úgyhogy nagyon megörültem. Két dolgot reméltem: 1. hogy nem a régi domború panelvonalas Italeri műanyagot dobozolják újra, hanem a finoman vésett panelezésű ESCI-t, 2. hogy valami érdekes, különleges gépekhez való matricát adnak hozzá. Nos, a kettőből egy bejött, de lássuk szépen, sorjában. 

Maga a makett szerencsére a régi ESCI makettje újradobozolva, de a "régi" ebben az esetben nem jelent semmi rosszat! 25-30 éve az ESCI olyan maketteket dobott a piacra, amik a mostani modern technikával előállított makettek mellett is simán megállják a helyüket, sőt van, aminél még jobbak is, merem állítani. Egy kicsit mintha látszana itt-ott, hogy öregedett az öntőforma (pl. panelvonal sekélyebb), de messze nem olyan rossz a helyzet, mint a Revellnél (ahol minél későbbi "nyomású" szériából veszed a makettet, annál nagyobb a valószínűsége, hogy tele lesz eltűnő panelvonalakkal, sorjával, hiányos darabokkal). Az ESCI és az Italeri egyébként bontásában egyforma, az egyetlen különbség a panelvonalakban van. 

A doboz hatalmas:

Az első dolog, ami a doboz nyitásakor szinte mellbe vág, az a hatalmas matricalap. A lepedőnyi lap nagy része stencilfelirat (rakétákra, gépre egyaránt), ami kellemes újítás Italeriéktől! Olyan sok stencilt pakoltak rá, hogy a légierő gépeinek kisméretű felségjelzéseit már csak egy külön íven tudták mellékelni (amúgy szerintem csal elszúrták, de szerencsére valaki időben szólt)

gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Hozzászólások száma : 469
Csatlakozás dátuma : 2014. Jun. 17.
Kor : 43

Vissza az elejére Go down

Re: Italeri F-4 Phantom Aces 1/72

Témanyitás by gruby74 on Kedd Márc. 28 2017, 14:44

Ami az egyes gépek jelzéseit illeti, sajnos azt kell mondjam, a „parasztvakítás” jut eszembe róluk elsőre. Négy vietnami ász által (is) repült gép építhető meg, de ezek vagy pontatlanok, vagy „szürke verebek”. Min már írtam, mostanában eléggé beleástam magam a vietnami Phantomok világába, és simán tudnék mondani tíz másik gépet, ami sokkal érdekesebb lett volna (és még matricakészítés szempontjából sem lett volna nagyobb kihívás). Na de lehet sakkozni a jelzésekkel, kombinálni stb., vagy hát ugye ott vannak a matricagyártók termékei (én már be is szereztem a PrintScale vietnami Phantomos matricaívét – amivel a probléma a szokásos: annyi Phantomot nem tudok összerakni, hogy mindegyik csábító jelzést felhasználjam!).

A Navy-s jelzés (Cunningham gépe - egy J változat) talán a legpontosabb (de ez lehet, hogy csak azért van így, mert én csak a légierős gépeket elemezgettem). Ezzel egy gondom van: lerágott csont, hiszen elég sűrűn feltűnik, legutóbb épp az Academy szupermakettjével került egy dobozba.

Ugyanezen a képen látható a légierő ünnepelt ásza, Steve Ritchie gépének jelzése (ami szintén elcsépelt téma a makett- és matricapiacon). Ezzel az a baj, hogy egyszerűen hibás: a doboztetőn is jelzett hat győzelmi csillagból csak hármat adnak, és még a többi gép győzelmi jelzéseiből sem lehet összeollózni, mert mások a csillagok méretei. 

A maradék két légierős gép már érdekesebb téma. 

Az egyik Robin Olds ezredes gépe, aki a 8. TFW (a Wolfpack) parancsnoka volt. 2. vh-s ünnepelt ászként vezényelték Ubonba, ahol rövid idő alatt gatyába rázta az egységet. Ő „csak” 4 lelövést ért el, tehát Vietnamban nem lett ász, de sokak szerint többet is lelőtt, csak mind másoknak engedte át a dicsőséget, mert ötgyőzelmes ászként egyből kivonták volna a frontról és mehetett volna "díszpintynek", reklámarcnak. Ő ezt nem vállalta, így ez a már említett Steve Ritchie-nek jutott. 

A másik gép pilótája, Jeffrey Feinstein pedig azért érdekes, mert ő a háború mindkét fontosabb szakaszában repült bevetéseket. Az elsőben ('60-as évek vége) még a hátsó ülésben gyűjtötte a lelövéseket (GIB volt, vagyis "the Guy In Back" - a légierő Phantomjaiban a legénység mindkét tagja pilóta képesítésű volt), a másodikban ('70-es évek) pedig már pilótaként. 
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by gruby74 on Kedd Márc. 28 2017, 15:04

Ami a műanyagot illeti, szerintem nagyon jó alap. Ha a legújabb Academy szupermakettel vetjük össze, vagy a sokak által hibátlannak tartott Hasegawaval, akkor persze találunk hiányosságokat, de egy kis fúrás-faragás (makettezés) és nagyon jó végeredményt lehet kihozni belőle, ami – ha az ár-érték arányt is beleszámítjuk – megkockáztatom, hogy vetekedik az előbb említett szupermakettekkel.

Amiben nagyon jó, az a vékony vésett panelvonalak, illetve az, hogy adja a különböző Phantomokra jellemző alkatrészeket, úgy mint a Navy-s és légierős fegyvertartó pilon (a korai légierős C változatokon még voltak hegyes orrú pilonok, amelyekre adapteren keresztül tudtak levegő-föld fegyverzetet rakni, amíg fokozatosan le nem cserélték őket az ívelt pilonokra), vagy a réselt/nem réselt vízszintes vezérsík...

A kiömlőkből kapunk mindkét fajtából (a C és D változathoz szükséges rövidebbet, és a J-hez való hosszabbat), de ez is olyan, amit nagyon fel kell turbózni (vagy lecserélni).

Ahol sokat kell fúrni-faragni, az a meglehetősen spártaira sikeredett kabin (sajnos ez az ESCI egyik hátránya, de akkor amikor ezek a makettek készültek, a Hasegawában sem volt kabin, sőt!). 

A kabintetők viszont nagyon vékonyak és tiszták, és nagyon jól illeszkednek!

Mindent összevetve, egy kis munkával + utánjárással szerintem jó kis makettet lehet összerakni belőle. Ár-érték arányban vetélytársa a csillagászati magasságokba szökött Hasegawa és Academy kitjeinek.
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by bbalázs on Szomb. Ápr. 01 2017, 21:42

Szép készlet, köszi hogy megmutattad!
A gép meg szerintem az annyira ronda, hogy már szép kategória, bár ez mint tudjuk erősen szubjektív! Smile

BB

Fáj a földnek és fáj a napnak s a mindenségnek fáj dalom, de aki nem volt még magyar, nem tudja, mi a fájdalom!
bbalázs
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Hozzászólások száma : 2716
Csatlakozás dátuma : 2014. Nov. 23.
Kor : 42

Témanyitás by CsRoland on Vas. Ápr. 02 2017, 13:24

Nono!

Az amerikai gépek közül szerintem a legdögösebb gép! :-)

CsRoland
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Hozzászólások száma : 245
Csatlakozás dátuma : 2017. Jan. 31.

Témanyitás by gruby74 on Vas. Ápr. 02 2017, 14:14

Mindkettőtökkel egyetértek: annyira ronda, hogy arról a legdögösebb! :-)
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by coowell on Vas. Ápr. 02 2017, 16:56

Nem ronda ez! Ha már csöves gép, akkor valami hasonló szépség!
coowell
HAD Vezérkari Tag
HAD Vezérkari Tag

Hozzászólások száma : 965
Csatlakozás dátuma : 2015. Jan. 17.

Témanyitás by bbalázs on Vas. Ápr. 02 2017, 18:34

Az "annyira ronda, hogy már szép" ugyebár azt jelenti, hogy bejön! Very Happy
Amúgy csövesben a Szu-22 nálam az istenkirály!  cheers

BB

Fáj a földnek és fáj a napnak s a mindenségnek fáj dalom, de aki nem volt még magyar, nem tudja, mi a fájdalom!
bbalázs
HAD Vezérkari Tanácsadó
HAD Vezérkari Tanácsadó

Hozzászólások száma : 2716
Csatlakozás dátuma : 2014. Nov. 23.

Témanyitás by gruby74 on Vas. Ápr. 02 2017, 20:13

bbalázs írta:Amúgy csövesben a Szu-22 nálam az istenkirály!  cheers
És azt hiszem, megegyezhetünk abban, hogy Szuhojék sem a szépségversenyre tervezték ezt a gépcsaládot :-) , úgyhogy itt is érvényes, hogy "annyira ronda, hogy..."
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by ecsetes on Vas. Ápr. 02 2017, 22:31

Nekem bejön az F-4 Very Happy

Egyébként pont most hétvégén volt egy műsor, amiben az itt is látható egyik gép parancsnokának légi harcát elemezték (Col. Robin Olds). Akkor dobtam le az ékszíjat, amikor megtudtam hogy az F-4 -nek két darab, idézem "sugármotor"-ja van....
ecsetes
HAD Vezérkari Tag
HAD Vezérkari Tag

Hozzászólások száma : 1606
Csatlakozás dátuma : 2014. Oct. 17.

Témanyitás by gruby74 on Vas. Ápr. 02 2017, 23:47

Robin Olds egyébként nagy fazon volt. Vietnamba kerülése után hatalmas bajuszt növesztett (ami az oxigénmaszk miatt amúgy tiltott volt), ezzel mutatva ki véleményét az általa túl merevnek és vaskalaposnak vélt rendszabályozásokról, felülről/íróasztal mögül jövő utasításokról.
gruby74
HAD Tábornoki kar
HAD Tábornoki kar

Témanyitás by Sponsored content

Sponsored content

Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése Vissza az elejére